Ze setkání

Poslední březnový den jsme na setkání přivítali kolegu z Ostravy Jirku Šamaje, který nám ukázal některé zajímavé experimenty s kapalným dusíkem. Ochutnali jsme hluboce zmražené sušenky nebo ovoce, zatloukli jsme hřebík banánem a nechyběl ani pěkný výbuch.

Na setkání jsme si popovídali a také vyzkoušeli několik aktivit o tématu teplo. Například jsme si ukázali, jak se žáky objevit, že změna skupenství spotřebuje velké množství tepla nebo jsme se zapojili do objevování, jaký způsob chlazení čaje je nejefektivnější.

V lednu jsme se nakonec setkali online a sdíleli jsme naše způsoby hodnocení práce dětí. Také jsme si prošli ukázky testů a diskutovali o cílech různých druhů otázek.

Na posledním setkání v tomto roce jsme si vyrobili monopolární motor pod výtvarným dohledem paní kolegyně Lenky Kaňové.

Některé fyzikální experimenty se dějí příliš rychle na to, abychom je pouhým okem postřehli. Takové experimenty jsme zachytili na slow motion video, které už má většina mobilních telefonů a rozebrali z hlediska fyzikálních dějů.

Na říjnovém setkání jsme se ohlédli za Dílnami Heuréky, které se konaly v Praze. Ukázali jsme si termočlánky, detektor elektrického pole, kelímkový zesilovač a také si vyrobili součástky k usměrňování střídavého proudu.

V září jsme se sešli ve Velkém světě techniky v ostravských Vítkovicích, kde nás naše spojka Jan Rek provedl po nové expozici s názvem Civilizace, dále jsme se zblízka podívali na Měsíc a také si prohlédli skafandr, který měl na sobě Neil Armstrong při své slavné cestě na Měsíc.

Naše poslední sektání v tomto školním roce jsme strávili na střelnici v Těrlicku, kde jsme si měli možnost zastřílet postupně ze 6 různých zbraní a také jsme zreflektovali uplynulý školní rok. .

V květnu jsme se po dlouhé době setkali zpět ve škole a využili jsme tuto příležitost k tomu, abychom si pod vedením kolegy Honzy Reka vyrobili sluchátka z kelímků od jogurtu.

Na březnovém setkání jsme zabrousili do matematiky a ukázali si několik úloh, které vedou k objevu vzorce pro objem jehlanu, střed úsečky, počet permutací bez a s opakováním nebo Pascalova trojúhelníka.

Elixír do škol, z. ú. | Olbrachtova 1929/62 | 140 00 Praha 4 / 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky